Yaşamım ve hobilerim

Vakumlu Plak Temizleme

Bu yazı tarafından 14 Ağu 2012 tarihinde Hi-Fi bölümünde yayınlandı. 3 yorum aldı ve 1.478 defa okundu.

Plak temizleme konusunu gündeme alan odyofil, eninde sonunda vakumlu temizleme makinelerini gündemine alacaktır. Eğer plak koleksiyonu 500 gibi bir sayıyı geçmişse, zaten elde kalan en ciddi çözüm de bu makineler olur.

 

[nrelate-related]

Vakumlu makinelerin çalışma mantığı gayet basittir. Plak bir tablaya sabitlenir ve bir motor o tablayı döndürür. Kullanıcı temizleme sıvısını ya elle kendisi döker ya da bazı makineler onu da kendisi yapar. Özel bir fırça yardımıyla plak yüzeyi fırçalanır. Tablayı ve dolayısıyla plağı motor döndürdüğü için kullanıcı elini hareket ettirmez; tam aksine elini sabit tutarak fırçanın, altından kayan plağı temizlemesini sağlar. Makinenin asıl görevi bundan sonra başlar, çünkü tablayı döndürmeyen bir modelse bile üstesinden gelmek mümkündür. Fakat artık kirlenmiş olan sıvıyı plağın yüzeyinden ulaştırmak başlı başına bir derttir.

Vakumlu makine almayı düşünen herkes bir şekilde elde yıkama yöntemini de değerlendirmiştir. Bence elde yıkamanın en önemli eksiği kirli sıvıyı plak yüzeyinden uzaklaştırma sırasında ortaya çıkıyor. Kurumasını beklerseniz kirler tekrar plak yüzeyinde kalır. Suyla yıkayıp kurutmak yoluna giderseniz, çözünmüş olan minerallar mutlaka plak yüzeyinde kalır ve kirlerin yerini mineraller alır. “Haa o zaman suyla yıkayıp bir bezle kurularım” diyorsanız, mineralleri yine de uzaklaştırmış olmazsınız ayrıca bunlara bir de bezin üzerindeki diğer maddeler eklenir. Saf suyla yıkayıp, bulaşıklık gibi bir yere dizerek kurutmak çözüm olabilir ama büyük bir koleksiyonu yıkamık için hiçte pratik bir yöntem değildir.

Tahmin ettiğiniz gibi vakumlu makineler, kirli suyu plak yüzeyinden uzaklaştırma da devreye girer. Plağın üzerine doğru çevirdiğiniz kol, vakum motorunu çalıştırdığınız and çekim kuvvetinin etkisiyle , plağın üzerine yapışır ve plak döndükçe üzerindeki suyu emer. İşlem bitiğinde plak üzerindeki kirli sıvı uzaklaştırılmış ve aynı zamanda kurumuş olur. Zarfına koyup diğerine geçebilirsiniz.

3 Comments

Join the conversation and post a comment.

 1. Mizyal yumru

  Sayin cingi, yazilarinizi cilginca takip ediyorum..Acaba bu vakumlu plak temizleme aleti tchibo adlu magazada satilanlardan mi? Yoksa ben mi karistiriyorum? Aydinlatirsaniz sevinirim. Saygilarimla.

  • firo

   Değil Efendim, o buhar makinesiydi. Onun yazısı arkadan gelecek. Pantalona dökülen yağlarda birebirdir. Arada bir de plak temizlemekte kullanulabilir.

 2. Mizyal yumru

  Su an gokyuzunde bir isik belirdi bile.. Cok tesekkur ederim sayin cingi..:)

Hissiyatınızı paylaşın:

%d blogcu bunu beğendi: