Yaşamım ve hobilerim

Eaglemoss – Yüzüklerin Efendisi Satranç Seti

Bu yazı tarafından 14 May 2012 tarihinde Featured, Yaşam, Yazılar bölümünde yayınlandı. 10 yorum aldı ve 6.774 defa okundu.

Pek çok kişi için Yüzüklerin Efendisi sadece bir kitap veya filmdir fakat benim için daha çok bir felsefedir. Anlatılan sadece kötüye karşı iyinin savaşı değil; aynı zamanda sanayileşmeye karşı emeğin, metale karşı doğanın, dehşete karşı umudun mücadelesidir. Bu anlamda hayatınızda karşılaştığınız çoğu zorlukta kendinizi Sam’ in, Gimli’ nin ya da sıradan bir Gondor savaşçısının yerine koyma fırsatı geçer. Bu yüzden hayatımın içinde fazlasıyla yer bulan bir kavramdır ve bundan şikayetçi değilim. Hatta bazen hiç düşünmediğim konularla tekrar karşıma çıkabiliyor. Satranç bunlardan sonuncusu oldu.

[nrelate-related]

Öncelikle itiraf edeyim ki oldukça kötü bir satranç oyuncusuyumdur. Fakat bu asil oyuna karşı her zaman saygı ve merak beslemişimdir. Bir gün internette dolaşırken Eaglemoss adlı bir İngiliz firmasının, New Line Cinema’ dan çıkan ve Peter Jackson’ un sinemaya uyarladığı, Yüzüklerinin Efendisi filmindeki karakterlerini kullanarak bir satranç takımı ürettiğini görünce satranca olan ilgim hemen aktif konuma geçti. Aslında bir taşla iki kuş vuracaktım: Hem üst kalite bir satranç setim olacaktı hem de her biri şık bir heykel olan 32 tane Yüzüklerin Efendisi figürüm olacaktı. Tabi ki, bu hedeflerimden birinde hata yaptığımı kısa sürede fark ettim. Heykelcikleri almaya başladıktan sonra kolay kolay 32 tanede durulmuyor…

Kendi satranç setimi kurmaya karar verdikten sonra Eaglemoss’ un sitesini karıştırmaya başladım. Firma 3 adet satranç seti hazırlamış, gerçi bu yazı yazılırken 3. setin son birkaç figürü eksikti. Filmin meşhur karakterleri satranç setlerine uygun şekillerde dağıtılmaya çalışılmış ama unutmamak gerekir ki hem satrançseverleri hem de Tolkienseverleri aynı anda memnun etmek mümkün değil. Şöyle ki, filmin tartışmasız en önemli karakterlerinden biri olan Frodo oyunda karşımıza piyon olarak çıkıyor. Kuşkusuz ki oyunu hazırlayanlar Frodo’ nun öneminden çok fiziksel durumundan dolayı bu seçimi yapmışlar ve bence doğru olmuş. Bence doğru olmayan tercihleri ise bazı karakterlerin birden fazla sette yer alması ve üstüne üstlük bir ikisinin de farklı görevlerde tercih edilmesi olmuş. Örneğin, Boromir 2. sette sefil bir piyonken; 3. sette at olarak karşımıza çıkıyor. Benzer şekilde Eowyn 1. sette piyonken; 3. sette Vezirliğe yükselmiş. Aragorn ve Gandalf ise hem 1. hem de 3. sette sırasıyla şah ve fil olarak tercih edilmişler.

Eaglemoss’ un gayet iyi iş çıkardığını inkar etmemekle birlikte bence baştan programsız hareket etmişler. Bence ilk başta tek bir set planlanmıştı. Diğer setler planlandıkça işler karışmaya başladı. Bence ya her bir karakteri sadece bir kere kullanmalıydılar ya da her seti filmdeki (kitaptaki) bir savaş sahnesine uygun olarak çıkarmalıydılar. Örneğin 1. set yüzüğün Shire’ dan başlayıp kardeşliğin bozulmasına kadar süren seyahatini konu alabilirdi. Bu durumda Aragorn halen bir kolcu olarak; Gandalf’ da gri cübbeyle tasvir edilirdi. Yüzük kardeşliğine ilave olarak Elrond, Arwen, Galadriel gibi karakterler bu sette yer alırdı. 2. set Miğfer Dibi Savaşı çerçevesinde hazırlanabilirdi. Bu sette Gandalf beyaz cübbeyle yer alır, entler, Rohanlı askerler ve Haldir’ in okçuları konulurdu. Kara orduda ise ağırlık İsengard’ ın askerlerinden oluşurdu. Bu durumda Grima piyon yerine fil olarak bile karşımıza çıkabilirdi. 3. set de doğal olarak Pelennor Düzlükleri savaşına ayrılırdı. Aragorn artık Gondor’ un kralı olarak; Rohan’ ın önemli komutanları, kardeşliğin diğer üyeleri yeni kılıklarıyla karşımıza çıkardı. Bence bu mantıkta hazırlanmış olan setler koleksiyonerlerden çok daha fazla ilgi görürdü.

Eaglemoss’ un tasarımlarıyla ilgili önemli bir eleştirim de karakterlerin boy oranlarına sadık kalmamış olmalarıdır. Tamam, Sauron, Shelob veya Balrog gibi figürlerde oranın dışına çıkılmak zorunlu olabilir ama özellikle 2. setin piyonlarında durum komik olmuş. Satranç tahtasında Gimli filmdekine oranla oldukça güvenli, çünkü koca Trolle aynı boyda!

Bu eleştiriler dışında set gerçekten çok başarılı. Bunun temel nedeni, heykelciklerin kutularında New Line Cinema amblemi taşıyor olmalarıdır. Başka firmalarında Yüzüklerin Efendisi temalı satranç setleri var ama bunlar daha çok karakterlerin karikatürize hallerini yansıtıyor. Oysa, Eaglemoss heykelleri hazırladıktan sonra film şirketinin onayını almış bu sayede de heykelcikler, karakterleri canlandıran aktörlere çok benziyor. Genel kalite çok iyiyse de özellikle de 5. karakter olan Legolas’ tan sonraki tasarımlar daha da iyi. Belli ki üretimdeki kaliteyi giderek arttırmışlar.

 

Peki, karakter seçimlerinde eleştirilerde bulunduğum bu 3 setten hangisini tercih ettim? Aslında tam olarak hiç birini, ve de kısmi olarak hepsini. Yani her setten istediğim karakterleri seçerek kendi anonim satranç setimi oluşturmak en makulu geldi bana. Tercihlerin içinde kaybolmamak için her satranç aleti ve piyonu için birer tercih yapma yoluna gittim. Sonuçta ortaya çıkan tabloda, temel olarak 1. seti kullandım ve diğer setlerden bazı karakterleri kendi tercihime göre kullandım.

Zor olan sadece hangi karakterlerin seçileceği değil;  aynı zamanda onların tahtaya nasıl dağılacağı konusunda da kafa patlattım. Tahtada Beyaz ve Siyah ordunun hangi taşları karşı karşıya gelecek, piyonlar hangi taşların önüne gelecek epeyce uğraştım. Şimdilik sonuçta ortaya ne çıktı onları ekliyorum, ileriki yazılarda her orduyu daha detaylı ele alacağım.

10 Comments

Join the conversation and post a comment.

 1. can

  kardeş bu seti nereden kaç liraya aldın çabuk dönersen sevinirim. şimdiden teşekkürler

 2. ozan

  dostum aynı seti bana da toplayıp satar mısın ? e-mailini bekliyorum

 3. görkem

  gerçekten harika bir çalışma olmuş
  yüzüklerin efendisini çok seviyorum aynı sizin gibi takdir ettim ve hayran kaldım,

 4. görkem

  bu seti toplamanız size yaklaşık olarak kaç paraya mal oldu acaba bana bilgi verebilir misiniz? mail adresim gorkemguzelharcan@gmail.com çok teşekkürler

 5. saffet

  bende merak ediyorum kaça patladı aynısını bende yapıcam e-postam:saffettuyluoglu1905@gmail.com

 6. Manas

  Hocam Sette Kullandığın Karakterleri Tek Tek Yazarmısın Rica Etsem

 7. Selva

  Seti hazırlamak ne kadara mal oldu merak ediyoruz cevap verin lütfen

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir