Yaşamım ve hobilerim

Sol El ile Deniyorum

Bu yazı tarafından 14 Tem 2012 tarihinde Cello bölümünde yayınlandı. 5 yorum aldı ve 1.560 defa okundu.

“Tamam, şimdi arşeyi diğer elime alıyorum ve sol el ile deniyorum”

 

Çello öğretmenim Yiğit Tan’ dan bu cümleyi defalarca duymuşumdur. Ne zaman arşe tutuşumla ilgili bir sorun olduğunda bıkmadan düzeltmeye çalışmış ve en sonunda da bu cümleyi söylerek arşeyi sol eline geçirmiştir. Hayır! Amacı sağ elini boşaltıp suratıma bir yumruk patlatmak değil.

[nrelate-related]

Çello gibi zor bir sazı ileri yaşta öğrenmeye başlayan bir öğrencinin başına gelebilecek en kötü şey, kendisinin ne çektiğini anlamayan bir öğretmenle çalışmaktır. Çello çalmak başka; öğretmek başka bir şeydir. Yiğit Tan’ ın sık sık kullandığı bu cümle aslında beni anlama çabasını gösteriyor. Yıllarca sağ eli ile kullandığı arşeyi sola geçirince tıpkı bir öğrenci gibi parmakları nerede duracağını karıştırıyor ve benim yaptığım hatanın neden oluştuğunu kendi kendine farketmeye çalışıyor. Bu çabanın sonucunda çözüm daha kolaylaşıyor. Çözüme faydası sınırlı olsa bile öğrenci olarak beni rahatlatıyor ve bu hataların yeni başlayanlar için normal olduğunu hatırlatıyor.

 

Öğretmeninizin sizi anlamaya çaba göstermesi, her hatanızdan sonra kızgın bir yüz görmekten daha çok işe yarıyor. Bu, sizin kendinize güveninizi ve çelloya bağlılığınızı canlı tutuyor. Eğer öğretmeninizin sizi anlamaya çalışmadığını farkederseniz başka bir öğretmen aramaya başlayın.

5 Comments

Join the conversation and post a comment.

 1. Mizyal

  Eveet, ogretmen cok onemli.. Ben cello dersi alirken, sinirli bir kisiye denk gelmistim ve sorun su idi- hobim beni strese sokuyordu:) dertsiz basima dert aldim dedim Ve biraktim., cellomu da gecen yil sattim…huzurluyum:)

 2. Hazan

  Hergün yazılarınızı tekrar tekrar okuyorum çello son zamanlarda beynimi çok meşgul ediyor ud çalıyorum ama Çello başka birşey sanırım kendimi bulmak gibi..Sanırım ilk fırsatta hayatıma sokacağım..

 3. eda

  kaç yaşında çello çalmaya başladınız?

  • firo

   Merhaba, cello öğrenmye 29 yaşımda başladım. Başladıktan sonra askere gittim, sonra bir kaç ay çalıştık bu sefer öğretmenim akere gitti. Kısacası ilk seneler gelişim çok yavaş oldu. 2011-2013 arası daha düzenli çalışabildim ama örneğin 2014’de henüz arşeyi elime almadım. Halen başlangıç seviyesinde kalma sebebim sanırım bu çalışma düzenim 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.