Yaşamım ve hobilerim

Dinleme Odası: Öncesi

Bu yazı tarafından 22 Ağu 2012 tarihinde Hi-Fi bölümünde yayınlandı. 2 yorum aldı ve 1.571 defa okundu.

İş dinleme odasına geldiğinde pek çok odyofilin karşılaştığı sıkıntıyla ben de karşılaştım. Hi-fi hobime özel bir dinleme odası yapamadığımdan, sistemimi salonuma yerleştirmek zorunda kaldım. Bu yüzden de salonu “akustik” dışındaki parametrelere göre tasarım yapmak zorunda kaldım fakat bu durumun olumsuz sonuçları da oldu:

Kötü: Ne yazık ki, hi-fi sistemimi odaya simetrik olarak yerleştiremedim. Sağ hoparlör yan duvara oldukça yakınken sol hoparlörün yan tarafında büyük bir açıklık bulunuyor. Ayrıca hoparlörler arka duvara oldukça yakın duruyor; sadece 35 cm kadar bir boşluk var.

Ayrıca gerçek bir hi-fi sehpası kullanmıyorum. Hi-fi sistemim oldukça büyük bir sehpada, ev sinema sistemiyle birlikte aynı mobilyayı paylaşıyor.

 

Daha Kötü: Oda mükemmel bir dikdörtgen değil; altın oran gibi oranlardan zaten bahsetmiyorum. Bu yerleşim şeklinde hi-fi sistemini odanın uzun duvarına yerleştirdim ama daha önce dediğim gibi, simetrik olarak değil.

Çirkin: Bu oda salonum olduğundan akustik düzenleme yapamadım. Birbirine paralel olan duvarlar biraz parlak bir sonuç yaratıyor ve her tarafın pencere olması işleri daha da kötüleştiriyor.

Kötü bir dinleme odası ama yine de, evim evim güzel evim.

2 Comments

Join the conversation and post a comment.

  1. Mizyal

    O asiliiii dolappp neeee!!!ne guzelmiiiis:)))

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir