Yaşamım ve hobilerim

İsim Karmaşası

Bu yazı tarafından 23 Ara 2012 tarihinde Yaşam, Yazılar bölümünde yayınlandı. 4 yorum aldı ve 1.348 defa okundu.

 

Mekan: İsmi lazım olmayan bir mağaza olabilir, telekom olabilir, yeni bir insan olabilir..her şey olabilir.

-Merhabalar, bir sorum olacaktı, ben Mizyal.

-Efendim pardon anlayamadım.?

-Mizyal ben.

-Mizan?

-Yok, Mizyaaalll(bıkmış, bitkin, yorgun ve her defasında anlamayacağını bilmenin çaresizliğiyle nüfus cüzdanını aramaya başlarken),

-İclal.?

-Evet İclal, tamam İclal olsun valla farketmez zaten önemli değil.(yalvarırcasına ve bitkin)

Yok size hitap edebilmem için isminizi öğrenelim değil mi.? (sahte bir gülen yüz)

Ve ben…Ağlamak isteyen bir surat ve ben bu işkence daha kaç dakika sürer ki bakışı..

Mizyal.

Ha..Mizyen, Hijyen, İzmihlal ve Müzeyyen’e kadar giden farklı anlama şekilleri ve kodlamalar.

Malatya, İstanbul, Zonguldak, Yozgat, Adana, Limon.= evet ilk  kullandığım kodlama felaketi. Lüleburgaz’ı daha keşfedemediğim günlerdi o günler.

 

Bu konuda yazmak aklıma gelmemişti daha önce, taa ki bugün annemi kullanarak, İkea’ya gidene kadar. Evet, kocamın gezmeyi, özellikle alışveriş merkezlerine gitmeyi ne kadar çok sevdiğini bildiğimden!!, annemi kötü emellerime alet ettim ve ver elini İkea ve ardından Nata Vega. Bir anne kuvveti olmadan bunu başaramazdım.

 

Yalnız atladığım bir şey vardı. Sen ki 30 yıllık annemsin, anamsın, bacımsın, ganımın ganısın ama sen misin kocamla bir olup bana alışveriş yaptırmayan! Neye elimi atsam, vay bunun da aleti alınır mı, cevizi havanda dövsen olmaz mı.. Bu aleti napcan, mango outlet mi, kızım dolapta koyacak yerin yok deli misin!! Ve Mizot tuş olurken, Fıro altın kemeri takar, yüzünde sinsi bir gülümseme.

 

Böylece, kurduğum tuzağa kendim düşmüş oldum ve hiçbir şey alamadım, benim neyime zaten ikeaymış, mangoymuş… Eh bu iki entelle ne yapılır dedim ve doğru Arkadaş Kitabevine salıverdik kendimizi. ve gelsin huzur.

Herkes dağıldı, ben de gittim yemek kitaplarına bakayım bari dedim, pasta neyim bişiler bakayım da, yılbaşı geliyo bir iki kolay tatlı bulayım…Tabii, bizimkilere sormadan bir şey alabilmek ne mümkün, laf işiteceğime onay alayım diye bunların peşine düştüm. İki enteli bul bulabilirsen şimdi. Neyse birini gözüme kestirdim, arkadan sinsice yaklaşıp, gerçekten hangi kitaba baktığını bulup, karikatüre bakıyordur bak bu kesin, bana artistlik yapıyodur bu diyecektim ki, kocamı Türkçe sözlükte bir şey ararken buldum..

 

-Napıosun aşkım?

 

Bu arada neden Türkçe sözlük? Hakikaten ne yapmaya çalıştığını anlamadım.

 

-İsmini aradım bulamadım dedi…

 

-Eh ben sana söyledim anlamını ve Farsça olduğunu, neyin peşindesin ki?

 

İşte o an…aklıma dahiyane bir fikir geldi. Hayatım boyunca bana en çok sorulan soru neydi? Tabii ki, isminin anlamı ve kimin koyduğu, neden koyduğu, bunun ne alaka olduğu vs vs. Yaz dedim o zaman, yaz da bari kocanın yazılarının okunma oranını hileli bir şekilde geçebilesin. Bundan sonra, yeni tanıştığım biri bana bu soruyu sorarsa, link atabilirdim ve her tık kocamın entel yazılarının tık oranına yaklaşırdı… Linki atar giderdim. İsteyen tıklar bakar, istemeyen öğrenemez. Ihhh..daha da anlatmamJ

Ay, olaya geri döneyim, evet…

Babamın çok sevdiği bir arkadaşının kızının ismiymiş. Daha evli bile değilken, kızı olursa bu ismi koyacağına karar vermiş bile. Yalnız bir şeyi atlamış, sene 82.. Öyle her istediğin ismi koyamıyorsun çocuğuna. Olaylar biraz sıkı..

Neyse ben doğmuşum, annem ve dedem (dedem adına ayrı bir blog bile yazılabilir, acaip bir adamdı rahmetli) gidiyorlar bana nüfus cüzdanı çıkarmaya. Yalnız bizde, babam bir isim; annem başka bir isim; dedem ise bambaşka bir ismin peşinde. İhtiras, hırs, baskın karakterler, Ceyyar, Sue eEın ve welcome to Edanallas. (Adana ve Dallas ancak böyle birleşti.)

Nüfus Memuru, sadece Türkçe isim koyabilirsiniz, bu nasıl isim diyince, annem ve dedemin nasıl birbirlerine girdiğini bilemiyorum  ama annem açıklanamayan bir şekilde galip geliyor. Hayret ediyorum. Ve ismim Ceren Yumru olarak tescilleniyor. Fekat, iş orada kalmıyor tabii, dedem bir yandan onun ismi babaannesi gibi Şefika olacak diyor, ve kulağıma Şefika diye okuyup üflüyorlar. Resmiyeti Annem; Allah katını Dedem kazanıyor.! Bizimkiler kapışadursun, babam dava açıyor, ve ismim Mizyal’ e dönüyor. Yani herşeyim olaylı, hiçbir şey kolay kazanılmaz, isim bile!

Dedemle yalnız kaldığım zamanlar bana Şefika derdi. Senin ismin Mizyal değil kızım, sen Şefika’sın. Eh, yani daha ismimi telafuz etmekte zorlanırken başka bir isim çıkarmışsın dedecim, ben şimdi, isimle mi, kimin yanında hangi ismimi kullanacağımla mı uğraşayım ya. Yaşım 3 daha yaaa!!!Zor bir çocukluk tabi.:)

Peki ya anlamı? Tüm çocukluğum, Mizyal’in akıllı uslu kız demektir açıklaması ile geçti.

AKILLI USLU kızın bir gün büyüyüp, lise’ye, üniversiteye gideceğini düşünmeyen ailemi, tekrar kınıyorum! Yaw, nasıl diyeyim ben şimdi millete ben akıllı uslu kızım diye’ bu nedir yahu. Neyse, bir gün oturdum ulen bu ismin anlamı bu olmamalı dedim, olamaz, bir karizma bu kadar çizilemez!! Ergenim, 10 yıldır dişlerime tel takıyorum, bi de akıllı uslu kızım! Yani hiçbir yerden kurtuluşu olmayan zor bir blue çağ geçiriyorum!. Bir gün, üniversitedeyim daha 1. sınıf ve  yanımda çok sevdiğim bir arkadasım oturuyo, aha soru geldi hocadan, çok güzel bir isim bu, anlamı ne… geleceğim söz konusu, akıllı uslu kız diip, bütün hayatımı mı karartayım! Hemen cevabı yapıştırdım, ZEKİ İNSAN!

Akıllı, uslu ya en yakın şey…napabilirdim ki..!

Bu böyle sürdü gitti, Taa ki  yıllardır gittiğim kuaförden, manikür pedikür randevusu aldığım 2005 yılı yazına kadar.  Aynı gün aynı saate iki Mizyal manikür, pedikür randevusu alabilir mi? İşin içinde ben varsam olur.

İşte o gün bu ismin aile isimleri olduğunu bana söyleyen Mizyal Hanımefendi ile tanıştığım gün, tüm işkence bitmişti. Bana, ismimizin, herkes tarafından sevilen ve beğenilen insan olduğunu söyledi. Onun hikayesini anlatmak bana düşmez ama isim Uşakizadelerden geliyormuş, en azından bunu söyleyeyim.

Hayatımda ilk kez biri ay sizin aranızda durayım da dilek tutayım dedi bu arada. İlk kez bir adaşım olmuştu.!

Tabii bir hışımla babamın yanında aldım soluğuu, sen misin anlamını bilmediğin ismi koyan!!! Ben ne zorluklar yaşadım sen biliyo musun! J Bin bir kısaltma ile kolaylaştırmaya çalıştığım, aile içinde Mizoş ya da Miha…Dışarda Mizi ama son 3 yıldır Mizot olarak değişen ve iş yerinde Rose olarak komple değiştirilen ismim.

MALATYA İSTANBUL ZONGULDAK YOZGAT ADANA LİMON!

Çocuğunuza kolayyyy bir isim koyun!!!

4 Comments

Join the conversation and post a comment.

 1. Esengul

  Benım de seninle olan hikayem boyle baslamıstı..;) cankaya lısesının onunde mızyal dıye bırını beklemem gerektıgı soylenmıstı. Ne garıp bır ısım kesın garıp gurup bır kız gelecek demıstım. Fakat senı daha gormeden oyle benımsemısım kı , ılk karsılasıgımızda mızyal olarak tanıtmıstım kendımı.;) senin yuzunun halını hala unutamam .. Emınım o kuaforde gordugun 80 yasında kı adaşınla karsılasman gıbıdır;) tum bır yıl sıra arkadasım oldugundan mutevellıt hergun o “akıllı uslu kız ” acıklamasını yaptıgında , allahım ben boyle bır kızla arkadaslık yapamam dıyıp hayıflanır, bır yandan da bunun neresı akıllı uslu deyıp supheye duserdım..sayende lısede paradıgmaların ne oldugu sorgularına basladım.. Duzgun bır ısmın olsaydı bu kadar sorgulamalarla bogusmazdım;)
  Yıne de degdı.. Insanın ısmını yasatmadıgı genellemesını yıktın.
  Derken 8o yasındakı mızyal teyze kalan yıkıntılarıda beraaberınde supurdu gıttı.. Usakızadelerın bır konagıda tam yan sokagım olur bu arada;) dıger mızyallerın pesıne duseyım ıstersen. Koleksıyon yapar , cam bufeye koyarsın;p

  Bır de su malatyayla baslayıp lımonla bıtırmeseydın ıyıydı..
  Ama neden oyle oluyor hemen belırteyım
  ….zonguldak, yozgat , sonra anavatan adana dıyorsun ya
  Iste sen adana deyınce bılıncını yıtırıp, ne dedıgını bazen bılemıyorsun.
  Ve bır anda sahne lımonla kapanıyor.

  Ya ben su dedenın maceralarını da cok merak edıyorum 😉
  Izmıhlal
  Hey allahım ya

 2. Seher

  Mihaaaaa… Hahama… Dedeme hiç girişme istersen…. Gerçi dedemin maceralarına bi alt başlık ister…. Çiftlik maceralarından mesela.. Hahahaha….

 3. mizyal

  Esengülüm keten helvam, dogru, seni gorunce merhaba ben mızyal sen de merve mısın dedıgım an: yok ben mızyal demıstın..ne kadar cok tekrar ettıysen adımı:DDDD ve ben arkamı donup gıtmıstım…la baska bır mızyal var ıste sarılsana:D arkadan yok yoook sasırrdım ben merveeee:D saynurum…evet tebrık ederım, mizot senın sayende cıktı!!!:D seher abla, cıftlıge gırersek, burada sansur yerım:D:D:D

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir