Yaşamım ve hobilerim

Balık Seçimi

Bu yazı tarafından 26 Oca 2012 tarihinde Akvaryum, Tatlı Su bölümünde yayınlandı. 0 yorum aldı ve 390 defa okundu.

Önceki yazılarda, akvayum hobisinin altyapısını incelemiştik. Bu hobide yapılmaması gereken hataları ve akvaryuma karşı olan sorumluluklarımızı hatırlamıştık. Bunun yanında bir akvaryumseverin sahip olması gereken en temel bilgileri anlatmıştık. Tüm bunları gözönüne alarak besleyeceğimiz balık türüne karar verdikten sonra bizzat hobiye girmiş oluyoruz. Hatırlatmakta fayda var, bu büyüye kapılan biri kolay kolay bırakamıyor. O yüzden: Köprüden önce son çıkış. uyarısını yapmakta fayda var.

Balık türüne karar verirken tecrübemizi gözönünde bulundurmalıyız. Bazı balıkların bakımı diğer balıklara göre daha zordur. Bu tip balıklarla hobiye başlamak yanlış olur. Bunun yerine bakımları daha kolay olan türler tercih edilmelidir. Bu yazının kapsamına giren bazı balık türleri ile ilgili temel bilgiler sunacağız.

 

Canlı Doğuranlar

 

Akvaryum balıkları arasında en popüler olan balıklardandır. Bir kaç tür akvaryum balığı bu gruba dahildir. Bu balıkların ortak özellikleri yumurta yaymayıp, canlı yavrular doğurmalarıdır. Canlı doğuranların pek çok türü, sürü balığıdır. Dolayısıyla grup halinde alınmaları doğru olur. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda her bir erkek balık için en az üç adet dişi balık olması gerekliliğidir. Çünkü erkek balıklar birbirlerine karşı saldırgan olurlar.

 

Canlı doğuranlar suyun kimyası konusunda çok seçici değillerdir. Değişik sularda yaşabilirler ama pH’ın nötr ve hafif alkali, su sertliğinin ise yüksek olduğu sular en idealidir. Düzenli su değişiklikleri yapmak önemlidir.

 

Canlı doğuranlar uygun su koşullarında çok hızlı üreyebildiklerinden kısa sürede sayıları çok artabilir. Balık sayısının seçiminde bu durum gözönünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, ebeveynler yavruları yiyebildikleri için bir yavrulama kabı ya da küçük bir akvaryum hazırlanmalıdır.

 

Japon Balıkları

 

Japon balıkları, insanoğlu tarafından yüzyıllar boyunca, seçilerek üretilip belli vücut şekilleri geliştirmeleri sağlanmıştır. Avrupa ve Amerika kıtasına gelişleri nispeten yakın olsa da en popüler akvaryum balıklarından biridir.

 

Japon balıkları, yüzme alanlarına ihtiyaç duyan iri balıklardır. Kullanacağınız filtrenin suda fazla akıntı oluşturmamasına özen gösterin. Kullanacağınız taban malzemesinin ince bir tabaka halinde olması yeterlidir. Isıtıcıya ihtiyaç yoktur, hatta yaz aylarında suyun soğutulması gerekebilir.

 

Hafif alkali sulardan hoşlansalarda bu konuda diğer balıklardan daha dayanıklıdırlar. Bu yönleri de onları, tecrübesiz akvaryumseverler için uygun kılar.

 

Yavru olarak alınan japon balıkları bir kaç yıl içinde çok büyüyebileceklerinden, akvaryum seçiminde bu durum gözönünde bulundurulmalıdır.

 

Tetra Balıkları

 

Tetra balıkları Güney Amerika orijinli olup gruplar halinde yaşayan balıklardır. Bu yüzden 6 adet civarında aynı tür balıktan oluşan gruplar oluşturmak gerekir. Akvaryum balıkları arasında en sevimli balıklardandır. Kendilerini tehlikede hissettiklerinde grup halinde yüzerler ve kendi aralarında itişmeye benzeyen oyunlar oynarlar. Grup halinde yüzme dürtüsünü harekete geçirmek için yine tetra grubuna ait daha iri balıklar akvaryuma eklenebilir. Amazon nehrinde ağıza girebilecek boyutta olan herşey yiyecek olarak değerlendirileceği için bu balıkların diğerlerine zarar vermeyeceğinden emin olmak gerekir.

 

Tetralar nispeten küçük akvaryumlarda barındırılabilirler. Kütüklerle ve bitkilerle desteklenmiş bir akvaryum tasarım açısından uyguundur. Su olarak düşük pH değerine sahip yumuşak su tercih ederler.

 

Çöpçü Balıkları

 

Bu balıklar kedi balıkları familyasına ait oldukları halde, sürekli bir yerleri karıştırarak gezmelerinden dolayı ülkemizde çöpçü balıkları olarak bilinirler. Amazon havzasında yaşarlar ve 70 in üzerinde türü vardır. Ülkemizde, türdeş balıklardan oluşan balıklardan çok, karma akvaryumlara eklenirler. Asidik ve yumuşak su, çöpçü balıkları için en uygun koşullardır. Küçük akvarymlarda barındırılabilirler.

 

Çöpçü balıklarının bulunduğu akvaryumlarda dikkat edilmesi gereken bir nokta da kullanılacak taban malzemesinin yuvarlak taneli bir malzeme olmasıdır. Çöpçü balıklarının ağızları etrafındaki bıyıklar sivri ve keskin kenarlı taban malzemesinde yaralanabilir hatta kopabilir.

 

Çöpçü balıkları, sadece artık yemlerle beslenmeye zorlanmamalıdır. Akvaryumdaki diğer balıklar yüzeydeki yemlerle beslenirken başka bir köşede dibe batan yemlerle beslenmeleri gerekir.

 

Cichlid Balıkları

 

Cichlid familyası oldukça geniş bir ailedir ve pek çok türü beslemek tecrübe gerektirir. Öncelikle, cichlid familyasının tümü de küçük akvaryumlarda bakılmaya uygun değildir. Bu balıklar geniş yüzme alanlarına ihtiyaç duyan agresif balıklardır. Eğer akvaryumda dinginlikten hoşlanıyorsanız bu balıklar canınızı sıkabilir. Suyun pH değerinin yüksek olması gerekir. Su sertliğinin de yüksek olmasa bile ortanın üstünde olması gerekir. Balıkların doğal ortamında kayalar bulunduğundan, akvaryumun çeşitli bölgelerine kayaları üstüste koyarak mağaralar yapabilirsiniz. Baskın balık sürekli diğer balıkları kovalayacağı için bu kayalar saklanma alanları olarak işe yarayacaktır. Doğal beslenme alışkanlıkları arasında bitkisel yemler önemli bir yer kapladığından, tercih edilecek yemlerde bu durum gözönünde bulundurulmalıdır.

 

Başlangıç seviyesinde olan bir akvaryumseverin tecrübe kazanıncaya kadar akvaryumda sadece 1 erkek balık barındıran bir grup beslemesinde fayda vardır. cichlid familyasında erkek balıkların birbirine tahammülü çok azdır ve bu durum akvaryumsever için üzücü olabilir.

 

Böylece, ilk akvaryumumuzda beslenebilecek türlerden bazılarını tanımış olduk. Tabii ki bilinçli bir akvaryumsever bu bilgilerle yetinmeyip daha derinlemesine araştırma yapıp beslemek istediği balığı daha yakından tanımalıdır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir