Yaşamım ve hobilerim

Büyük Resif Güncesi

Bu projenin ilk düşüncesi 2003 yılına kadar gider. O yıllardan beri bazen yoğun bazen hafif hafif pişmeye devam ediyor.  İlk ciddi adımım, sanırım 2004 yılında, İstanbul’ da iyi bir tuzlusucu olan Müjdat Bey’ den satın aldığım akvaryumla attım.

O akvaryumu alırken amacım tuzlusu yapmak değildi ama tatlısuya uygun olmayan akvaryumu alıp tatlısu tankı kurmanın tek bir açıklaması vardı: İleri de tuzlusuya adım attığımda hazırlıklı olmak. Böylece o ana kadar hep zihinsel egzersiz olan tuzlusu benim için ilk ciddiyetini kazanmış oluyordu. Böylece ilk defa altsistem kullandım. Zorluklarını ve kolaylıklarını tecrübe ettim. Bir yerlerde okumuştum, insanoğlu içgüdüsel olarak sudan korkarmış. Akvaryumdan altsisteme inen kuvvetli suyun sesi, elektrik kesintilerinde akvaryum-altsistem arasındaki su dengelerinin değişmesinin izlenmesi, taşma korkuları ve bu korkuların gerçekleşmesi… Bunların hepsi o içgüdüleri tetikliyor ve akvarist bir nevi bu dürtüyü yenmeyi öğreniyor.  Bütün bunları o akvaryumda test etmiş oldum.

Daha sonra  Ankara’ya taşındım ve buraya geldikten sonra tuzlusu deneyimi ileri taşımak üzere 96 lt büyüklüğünde, Nano denebilecek bir tank denemem oldu. Bu tank bana tuzlusuyun temellerini öğretti. Küçük boyutu yüzünden dengesi hızlı değişebilen bir tankta başıma neler gelebileceğini görmüş oldum. Bu akvaryumdan sonra bir sonraki adıma hazırdım.

Bu akvaryumu 1000-1200 lt olarak planlıyordum ve proje aşamasında “Büyük Resif” olarak adlandırıyordum. Sonrasında boyut biraz küçüldü ama alıştığım ismi değiştirmek zor geldi. Zaten denizcilik kültüründe, bir geminin isminin değiştirilmesinin uğursuzluk olduğuna inanılırmış. Belki şu anki tanka bol geliyor ama varsın isim aynı kalsın!

Bu sayfada Büyük Resif’ in gelişimiyle ilgili bilgileri bulacaksınız. Proje ve Kurulum bölümlerini incelemek için lütfen aşağıdaki fotoğraflar üzerine tıklayınız  ve son olarak:

Mutlu Resifler! 🙂

 

 

 

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.