Yaşamım ve hobilerim

Coincident Frankenstein 300B

Bu yazı tarafından 22 Ağu 2012 tarihinde Hi-Fi bölümünde yayınlandı. 4 yorum aldı ve 1.564 defa okundu.

Eğer bu hobide tek bir sihirbaz varsa, bu kesinlikle Israel Blume’ dir. Çok az üretici bu kadar çok çeşitte ürünü bu kadar başarıyla üretebilir. İşe hoparlör üreterek başladı ama şimdi ön yükselteç, güç yükselteci, MM – MC güç katı ve kablo üretiyor.

[nrelate-related]

Pek çok insan önce hoparlör seçer ve sonrasında o hoparlöre en çok yakışan yükselteci seçmeye bakarlar. Bu yaklaşımda hoparlör seçimi önceliklidir, ben de bu felsefeye inanıyordum. Ama 2003’ten beri değişik internet sayfalarını inceliyorum ve bulabildiğim her sistemi dinliyorum. Bu zamana kadar bana en çok faydalı olan internet sitesi ise Arthur Salvatore’ nin High End Audio sayfası oldu. O sitede SET yükselteçlerinin mantığını ve hassas hoparlörlerin kullanımını öğrendim. Yıllar içinde farkettim ki, Salvatore Coincidentlerle ilgili sadece hoparlörlerden değil aynı zamanda yükselteçlerinden de çokolumlu bahsediyor. Yıllar içinde “hoparlör öncelikli” yaklaşımım Salvatore’nin yazılarıyla değişti.  Yeni bir yaklaşımın olduğunu gördüm: En müzikal ve kendi zevkinize en iyi uyan yükselteci seçip, ona göre bir hoparlör seçmek.

 

Salvatore ve diğerleri lambalı ön ve güç yükselteçleri önerdiği halde ilk hi-fi sistemim iğnesinden hoparlörüne kadar bir Rega sistemiydi. Hi-fi hobisinde derinlere inebilmek için ve bu arada da müzik dinleyebilmek için iyi bir sisteme ihtiyacım vardı. Bu Rega sistemi her zaman takdir etmişimdir, görevini çok iyi yaptığını söylemeliyim. O sistemi dinlerken çok şey öğrendiğimi ve o dönemki araştırmaların bana yeni kapılar içtığını söyleyebilirim. Ekonomik ve deneyim olarak hazır olduğumda yeni sistem için bileşenler aramaya başladım. Düşüncem düşük güçlü bir SET sistemi kurmaktı ve hedefim Salvatore’nin Referans listesindeki Class C veya Class B ekipmanlarından bir sistem oluşturmaktı. Kafamda ekipmanları satın alma sırası yapmamıştım, kıstaslarıma uyan hangi ekipman önce karşıma çıkarsa alacaktım.

Böylece ilk ekipmanım Coincident Super Eclipse Mk. 3 hoparlör oldu. Türkiye’ de Coincidentler zor bulunan ekipmanlardandır ve aslına bakarsanız hoparlör listemde de en üst sıradaydılar. Bulamayacağımı düşündüğüm için alternatif üretmeye çalışıyordum o yüzden bulur bulmaz minnetle aldım. Hayalimdeki yükselteç Frankenstein olduğu için de hassasiyetiyle ilgili kafamda bir sorun yoktu. Sonraları bir Aesthetix ön yükselteç için bir firmayı aradım. Telefon konuşmasını yaptık ve tam kapatırken elinde bulunan SME V kollu Michell Gyrodec. Eski sistemde en son değiştirmeyi düşündüğüm ekipman pikabımdı çünkü Rega P3-24 ile gayet memnundum. Ama  Aesthetix ile kafam net olmadığından planlarımı değiştirdim ve Michell’ i sisteme ekledim. Bir kaç sonra ise bir Counterpoint SA-5.1 ön yükselteç bulacak kadar şanslıydım. O alışverişten sonra güç yükselteci haricinde sistemim tamam gibiydi.

 

Türkiye’ de bir Frankestein bulmak imkansıza yakın bir şey olduğu için Super Eclipse alışverişinden sonra sürekli Audiogon ilanlarını takip ediyordum. Bir gün Yeni Zellanda’ da bulunan bir satıcı ile iletişime geçtim ama şartlarda anlaşamadığımzdan olmadı, zaten bir iki gün sonra da cihaz Amerika’ya satıldı. Sonra benim diğer alışverişlerim başladığından ilanları pasif olarak takip ediyordum. Neyse, birgün bir arkadaşım aradı ve bir tanıdığının ABD’den satın aldığı Frankenstein’i deneyeceklerini ve katılmamı teklif etti. Bu, bir rüyanın gerçek olmasıydı. Yanıma Counterpoint SA-5.1 ön yükseltecimi ve Coincident Super Eclipse Mk. 3 hoparlörümü de aldım ve arkadaşımın evine gittim. O dinlemeden sonra kafamdaki bütün şüpheler yok oldu ve Frankenstein dışında bir yükselteçle mutlu olamayacağımı, kulağımın hep onu arayacağını biliyordum. 4 ay kadar sonra sahibi bir sebeple yükseltecini elden çıkartmak istedi ve artık benim. Sonradan öğrendim ki bu yükselteç bir zamanlar Yeni Zellanda’ da olan yükselteçmiş. Dünya’nın etrafında bir tur attıktan sonra tekrar benim oldu. Dünya küçük, öyle değil mi?

Frankenstein yüksek kalite için kanal başına 3 lamba (6EM7 giriş sürücüsü, 300B çıkış ve 5U4 düzeltici) kullanan bir tasarıma sahip. 8W çıkış gücü üretiyor ve iki farklı çıkış terminali var: 8 ohm ve 16 ohm. Yani, eğer hoparlörünüzün empedansı 16 ohma yakınsa onu kullanabilirsiniz. Yükselteci kaldırdığımda farkettim ki cihazın arkası çok ağır. Bunun sebebi arkada bulunan tranförmatörlerdir. Tam bildiğimi iddia edemem ama Coincident’ ın müthiş performansının arkasında bu transförmatörlerin önemili bir rolü var.

 

Frankestein, ve genel olarak SET yükselteçler, hoparlörlere daha fazla bilgi iletir. Bu, düşük ses seviyelerinde bile yüksek müzikalite sağlar. Artık sadece bas sesi duymazsınız; Kontrabas sanatçısının parmak hareketlerini ve ahşap gövdede oluşan sesi duyarsınız. Canlı müziğe en yakın his işte budur. Bu yükseltecin diğer bir kuvvetli yönü ise bu müzikal bilgide yükseltecin herhangi bir katkısı olmamasıdır. Doğa fotoğrafçıları arasında evrensel bir deyiş vardır, “Ayakizi dışında hiç bir şey bırakmayın.” Bu yükselteç, hoparlöre ilettiği bilgide ayakizi bile bırakmıyor.

Hi-fi topluluğu arasında bu yükseltecin düşük çıkış gücü her zemen tartışma konusu olmuştur. İnsanlar bu yükseltecin sınırlarını merak etmiştir. Benim durumumda, 120 m3’ lük bir odada Counterpoint SA-5.1 ön yükselteç ve Coincident Super Eclipse Mk. 3 hoparlör kullanarak gereğinden fazla güç elde edebildim. Plak dinlerken sesi saat 10 seviyesinden yukarıya hiç çıkarmadım; CD dinlerken daha da düşük yetti. Gerektiğinde orkestral eserlerde bile, sesi dinlenemeyecek seviyelere kadar açabiliyorum. Ama şunu anlamalısınız, güç bu yükseltecin en iyi olduğu alan değildir.

 

Böylece hi-fi sistemimin sürücü gücünü olabildiğince tanıtmış oldum. Bu yükselteci değiştirmenin veya iyileştirmenin herhangi bir mümkünatını görmüyorum. Yükselteç katını iyileştirmenin tek ihtimali, düşük frekans sürücüler için Coincident Dragon ya da muadili bir yükselteç ekleyip hoparlörleri çift yükselteç ile sürmektir. Bu da benim için uzun süre gereksiz olan bir şey.

4 Comments

Join the conversation and post a comment.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir